Co zjeśc w Krakowie

Dobra włoska restauracja – jak ją rozpoznać?

Restauracje włoskie to w kraju najbardziej popularny typ gastronomii. Cenimy jedzenie włoskie gdyż jest smaczne, treściwe oraz ceszy oko. Bez wątpienia najczęściej jemy pasty. Mocniej wrażliwi goście degustują mniej znane potrawy – canelloni, polentę i desery włoskie.
Szukając prawdziwej włoskiej restauracji należy przyjrzeć się kilku istotnym elementom: jak wiele półproduktów naprawdę jest sprowadzanych z Włoch, czy w karcie są również mniej popularne dania, czy karta win, zawiera typowo włoskie trunki. Włoska kuchnia to duża wielość smaków i jedzenie z różnych miejsc Włoch. W najlepszej restauracji znajdziemy naturalny smak Włoch.

Włoska kuchnia jest prosta, ale to nie oznacza, że jest mniej smaczna Z pewnością można uznać, że jest to jedna z najsmaczniejszych kuchni europejskich .

Wykwintne wina z Włoch

Jakakolwiek knajpka włoska, która ubiega się do tytułu bycia ekskluzywnym punktem na gastronomicznej mapie regionu, nie może zapominać wina. Posiłek bez wyjątku musi obejmować również wino. Odrobina alkoholu to we Włoszech kanon. o restauracji Klasyczne wina z Włoch to przede wszystkim montepulciano d’abruzzo z Abruzji, lombardyjskie franciacorta i nuragus z Sardynii. Restauracja włoska – jeśli naprawdę chce być rozpoznawana jako typowa włoska trattoria, musi posiadać szeroką kartę win.

Regionalna włoska restauracja

Mając ochotę poznać fenomen kuchni włoskiej bez wątpienia warto wybrać się do restauracji, która umie przygotować nie tylko makaron i pizzę.
Zobacz film

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *